Anasayfa - Mantarcılıkta ve Soğuk Hava Depolarında

MANTARCILIKTA VE SOĞUK HAVA DEPOLARINDA;

NEM, İLAÇLAMA VE DEZENFEKSİYON UYGULAMALARINDA

KOLAY, ETKİLİ VE EKONOMİK YÖNTEM

Mantarcılıkta; İlaçlama, Dezenfeksiyon ve Nemin, Kolay Etkili Yöntemi

    

     AKSU U.L.V. cihazları ile yapılan ilaçlamalar çok kısa sürede kolayca ve sadece hedefi bularak yapılmaktadır. İdeal damlacık büyüklüğünün üretilmesi ve havada mümkün olduğunca uzun süre askıda kalması, alan spreylemesinde başarının anahtarıdır. Zira fazla ilaç atmak çok iyi ilaçlama yapmak anlamına gelmemektedir. 

“Mantarhanelerde ve Soğuk Hava Depolarında İlaçlamalar Artık Daha Kolay ve Konforludur”
                             
Elektrik sorunu olan yerlerde Honda Jeneratör kullanılmaktadır.

Honda 6HP - 3,2 kVA gücünde, 4 zamanlı, tek silindirli

MANTARHANELERDE

Mantarcılıkta Nem Önemlidir, ürünlerimiz gerekli nemi zahmetsizce sağlar.

    Firmamız ürünleri ilaçlama, dezenfeksiyon ve nemlendirme için en uygun cihazları üretmiştir. Türkiye' deki mantar talebinin %65' ini karşılayan Korkuteli' de bulunan "SMS Ersanlar Mantarcılık" yetkilileri, kendilerine bağlı tüm üreticilerine ürünlerimizi tavsiye ederek, hastalık ve zararlıların ve istenilen nemin sağlanmasını yıllarca tecrübe edinmiş ve başarı sağlamıştır. 200m2' lik bir ekim deposunda, nemden kaynaklı ürünlerde %10 dolgunluk olduğu, hastalık ve zararlıların önüne de geçildiği için, şimdiye kadar kullanılan cihazlardan %80 karlılığı görünmüştür. Cihazlar sezonda kendi kendini amorti edebildiği gibi içeriye girmeden kullanabilme konforuda yaşamıştır.

   İhtiyaç olan nemi, Aksu nem sensörü kontrollü bir şekilde sağlamaktadır. Üretilen mantarlarda gözle görülebilir şekilde parlak ve açık renkli kalite farkı olduğu, mantar dokusunun daha sıkı yapıda olduğu, şapka altında bulunan zar tabakasının açılma meylinin olmadığı, ilgili depoda çalışan pencere tipi klimanın çalışmasının da % 15 daha az gerçekleştiği ve ortam ısısına olumlu etki etmekte olup, işçilik maliyetinin % 70 oranında azaldığı görünmektedir.

   İlaç ayar vanasının ince püskürtme özelliğinde çalıştırılabildiği için mantarlarda hiçbir şekilde ıslanma olmamış ve dolayısıyla kararma olmamıştır.   

Misel ekimi esnasında
En uygun nem % 85-95'dır. 
Bakım ve İmalat
Bu sırada ortam nemi % 80-90'dır
Hasat :
Bu dönemde ortam nemi % 70-85'dir.

    Doğal mantarlara dikkat ettiğimizde,  yağmurlardan sonra hava neminin yüksek olduğu  zamanlarda mantar çıkışının  bol olduğunu görürüz. Mantarın gelişmesi için  hem toprak hem de hava neminin  yüksek olması gerekmektedir. Nemin % 70-90 arasında olması arzu edilir.  Hava  neminin azlığı  doğrudan mantar verimini etkilediği gibi, gerek örtü toprağının  gerekse kompostun kurumasına neden olur.

    Yetiştirme yerlerinin özellikleri: Kompost'un tutulduğu ve hasadın yapıldığı  odalar  yetiştirme odalarıdır. Bu odaların büyüklük ve  sayısı  işletme kapasitesine ve amaca bağlı olarak  değişmektedir. Üretim odalarının dış duvarları yalıtılmış, ısıtma, soğutma , nemlendirme ve havalandırma sistemleri  ile donatılmış olmalıdır. Oda sıcaklığı 16-18 C de nem %80-90  tutulabilecek şekilde ayarlanmalıdır.

SOĞUK HAVA DEPOLARI

    Soğuk depolarda 1 derecelik sıcaklık artışı dahi, bağıl nemin yaklaşık % 6 oranında düşmesine neden olur. Hava hızındaki iki katlık artış ise ürün su kaybını 1/4 oranında artırmaktadır. 0 derece civarındaki soğutmalarda sebze veya meyvelerin % 85-90 oranında bir nemli ortama ihtiyaç duyulmaktadır. -18º deki soğuk muhafazalarda dahi yaklaşık % 90'lık bir bağıl nem gerekmektedir. Soğutma sistemlerinin esası havadaki nemi buzlandırma suretiyle yok etmeye dayandığı için, bu tür soğutma odalarında nemlendiriciler hayati önem kazanmaktadır.

                  
Soğuk Hava Depolarında (Tr.) Soğuk Hava Depolarında (İng.)

   Ergonomik yapısıyla çok rahat kullanılabilme özelliğine sahip Aksu U.L.V. cihazları, sağlanan aerosol sis sayesinde, gözle görülemeyen canlıları(mikropları) yok etmektedir. İlaç dağılım düzgünlüğünü iyileştirmek ve ilaçlama hacmini azaltmanın yanında birim alanda kullanılan ilaç dozunu da azaltmak ekoloji ve ekonomi yönünden gerekli olduğu ve AKSU U.L.V. cihazlarının bu amaca uygun olduğu, üniversitelerimizin akademisyenleri tarafından, laboratuar çalışmalarında ispatlanmıştır. Dezenfeksiyon uygulamalarıyla ilgili daha geniş bilgi için, tıklayınız.

   AKSU U.L.V. cihazları ile başarı oranı çok yüksektir. Yapılan ilaçlamalar kısa sürede kolayca ve sadece hedefi bularak yapılmaktadır. Zira fazla ilaç atmak çok iyi ilaçlama yapmak anlamına gelmemektedir. Damla analiz sonuçlarını görmek için tıklayınız.